Egyesek nagyon modernek akarnak lenni és rákötik a gyárukat az internetre, mert hogy az milyen hatékony és ez a jövő. Azt mondják ez okos dolog és ez az út. Varga Mihály is nemrég kijelentette, hogy "a digitális átállás ugyanis kulcsa a magas ütemű gazdasági növekedésnek", vajon ugyanígy látnák ha végre észrevennék, hogy a dolognak azért van egy másik oldala is... Hoho meg is támadhatják a gyárat jó reggelt.
Erre itt is van egy újabb példa:
"Komoly károkat okozott a múlt heti hackertámadás a világ egyik legnagyobb alumíniumgyártójánál "
"A norvég Hydro nevű céget – amely a világ 40 országában mintegy 35 ezer alkalmazottat foglalkoztat – komoly kibertámadás ért még március 18-án. Most azt is elmondták, mi lett a támadás vége."
"A cégnek még a norvég kormány is besegített, hogy vissza tudják verni a támadást, és az ne okozzon még a kialakult helyzetnél is nagyobb bonyodalmat."
A cég norvég, katari és brazil gyárában működő olvasztóberendezéseit kézi irányításra kellett átállítani, hogy a termelés biztonságosan tudjon folytatódni. Ezt a rendszert jó ideje már automatizálva használják, hogy minél hatékonyabb lehessen a termelés. A támadást végül sikerült visszaverni, de ahogy mondani szokás: az anyagi kár jelentős.
"A Hydro a támadás során legalább 300 millió norvég koronát, vagyis átszámítva több mint 9,9 milliárd forintot veszített azzal, hogy hackerek fértek a rendszerükhöz "
Nos, annak a rendszernek tényleg nagyon hatékonynak kell lennie, hogy kitermelje ezt a veszteséget és... ne felejtsük el, hogy ez csak egy támadás egy cég ellen, de ha megvalósul az Ipar 4.0 mindenhol... na akkor mekkora károkozást lehet csinálni és ezt azért mert hogy... nézetgetni lehessen a gépek adatait élőben neten. Itt írják hogy a rendszer automatizálva volt, jó... automatizálni lehet netrekötöttség nélkül, miért nem fogják föl... áhhh.
"A legnagyobb veszteséget az Extruded Solutions nevű divíziója szenvedte el, amely alumínium épülethomkolzatokat gyárt. Ezen a részlegen 20-30 százalékkal kellett csökkenteni a termelést, az ajtókat és ablakokat gyártóegység pedig teljesen megállt."
Megérte? Meg megéri ez majd napi szinten amikor mindenhol IoT lesz? Hát aligha, ezért zsákutca ez az egész, de valamiért nem esik le sokaknak.
És figyelem, láthattuk mennyi kárt okoz ez, de kiderül, hogy... ez még a legjobb szcenárió volt, ennél valószínű más támadások még több kárt okozhatnak majd:
"A kiberbiztonsági szakértők az incidens után kifejezetten megdicsérték a céget. Kevin Beaumont úgy fogalmazott: az incidens kezelésére a valaha látott legjobb tervet volt képes felmutatni a Hydro. Dale Paterson – aki a nagyvállalatoknak ad tanácsot a kiberbiztonság terén – pedig kifejezetten örült annak, hogy a cég a támadás által okzott károkat nyilvánosságra hozta."
Szóval erre voltak képesek a "valaha" legjobb kárenyhítéssel. Fel nem tudom fogni miért rajonganak az Ipar 4.0-ért.
Ez a kitétel azért is fontos, mert egy másik helyen azt állítják, hogy:
"A kiberbiztonsági szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a legnagyobb problémát az erőforrás hiánya okozza, ami kifejezetten célponttá teszi a fent említett egységeket."
"Alan Woodward, a Surrey-i Egyetem Kiberbiztonsági Központjának professzora szerint komoly problémát jelent, hogy a szakemberek sokszor nem eléggé képzettek, vagy nincs konkrét tervük arra, mit reagáljanak kibertámadás esetén. Pedig mindkettőre igen komoly szükség lenne."
Szóval a felhozott ellenérv, hogy majd okés lesz ez, csak legyen elég pénz, meg szakember láthajuk nem érvényes, hisz még a legeslegjobb esetben is célt érnek a hackerek.
Az esetről még pár dolog:
"A támadás a legtöbb vállalati rendszert érintette, a cég pedig arra kérte a munkavállalókat, ne jelentkezzenek be a számítógépeikbe."
Hiába vannak ott mindenütt a világban a hackerek meg tudják támadni az egész hálózatot. Nem csak norvég gyár lett támadás áldozata:
"A BBC beszámolója szerint a cég norvég, a katari és a brazil gyárában az olvasztóberendezéseket kézi irányításra kellett átállítani, hogy a termelés biztonságosan tudjon folytatódni. "
A támadás elhárítása jó sokáig tartott, ez is cáfolja azt a legendát, hogy a backup rendszereknek hála 10 perc és majd minden helyreáll.
"Hétfő éjszaka szabadultak rá a hackerek a Hydro nevű alumíniumgyártó vállalat rendszereire, a cég pedig azóta is azon dolgozik, hogy elhárítsa a támadást. Már a norvég kormány is besegít nekik."
Ráadásul úgy hárítgattak, hogy azt se tudták mi okozza a bajt és a weboldaluknak is annyi lett:
"A Hydro szóvivője azt egyelőre nem tudta megmondani, hogy pontosan milyen típusú támadás érte a rendszerüket. A cég weboldala leállt."
Nem éri meg. Miért rajonganak ezért az ötletért mégis? Meg mi lesz ezután? Továbbra is netre kötnek majd mindent?