Az egyik leggyakrabban hallott szöveg manapság, hogy innováció kell, hogy növekedjen a termelékenység és ebből a termelékenység növekedésből majd lehet a béreket növelni. Mit akar a munkás? Több pénzt? Nem lehet, ahhoz növelni kell a termelékenységet.
Nos nézzük tényleg ez-e a helyzet?
Nem, nagyon nem.
"A washingtoni Gazdaságpolitikai Intézet megmutatja, hogyan vándorolnak a jövedelmek a dolgozók zsebéből a vállalatokhoz."
"Az elmúlt években a tőkejövedelmek mindinkább a leggazdagabb egy százaléknál halmozódnak fel, miközben a termelékenység javulásából az amerikai dolgozók alig részesültek."
"Míg a termelékenység (piros vonal) 73,4 százalékkal nőtt 1973 és 2015 között, addig az órabérek (kék vonal) csupán 11,1 százalékkal."
Ime a valóság emberek!!! Növelheted a termelékenységet, az ebből való jövedelmet szépen zsebrevágja a vállalat. Hiába termelsz többet, hiába innoválsz, neked, a munkásnak nem lesz jobb, csak jobban elfáradsz.
"A termelékenység javulásából eredő hasznok tehát valahol máshol jelentek meg: valószínűleg a legfelsőbb tíz, illetve egy százaléknál, tőkejövedelem formájában."
Ne hidd, hogy másképp lesz a jövőben.
"A tőketulajdonosoknál felhalmozódó jövedelmek pedig az amerikai költségvetésből hiányoznak: a vállalati jövedelemadóból származó bevétel a GDP százalékában 1952-ben még 5,9, 1970-ben 3,1, 2009-ben pedig már csak egy százalék volt."
"Az EPI elemzése alapján úgy tűnik, hogy a jövedelmek a költségvetésből és a dolgozók zsebéből egyre inkább a vállalatokhoz vándoroltak a nyolcvanas évek óta."
Szóval kedves olvasóm: az innováció nem fogja és eddig se oldatta meg a társadalmi problémákat. Nagyon kevés embert nagyon gazdaggá tett. Meg egy relatíve jobban fizetett réteget termelt ki, míg másokat útszélre tett, vagyis fokozta a társadalmi egyenlőtlenségeket.
Az innovációba ne reménykedj.