A startup igazából egy lejárt lemez. Csak Magyarországon van néhány ember aki azt képzeli ezzel még mindig modern, menő valalakinek tünhet. Sajnos ez a magyar politikát is érinti. Nekünk kell lenni a startupok keltetőinek és ha szó van róluk valami nagyobb nézettségű csatornán csak a szép és a jó jöhet szóba. Éppen ezért most jöjjön néhány kínos tény.
"A startup vállalkozások kapcsán általában a sikersztorikat szokták emlegetni...ám a valós helyzet az, hogy még a techcégek esetében is körülbelül 70 százalék a bukási arány."
"Egy friss felmérés szerint a legtöbben a piac hiánya, a kezdeti tőkeforrások elapadása, a rossz üzleti modell, a csapattagok széthúzása és a rugalmatlanság miatt dőlnek be."
Figyelem első ok: piac hiánya, vagyis olyan dolgokat találnak ki ami az égvilágon senkinek se kell. Ilyenek a sajtóban megjelenő "ez lesz a jövő" jellegű abnormálisan méltató cikkek körülbelül százszázaléka. Hány startup van amitől hanyattesett a sajtó, aztán jöt egy év múlva egy cikk, hogy megszűnik a cég.
"A techstartupok esetében 70 százalék vérzik el, de ha az összes startupot nézzük, az arány már 90 százalék körüli."
És Magyarországon vannak még mindig akik ezzel menőznének.
"A legtöbben abba a hibába estek bele, hogy sokkal inkább egy technikai problémára kerestek megoldást, miközben figyelmen kívül hagyták a piac valós igényeit, illetve nem reagáltak a vásárlók igényeire, és még akkor is ragaszkodtak eredeti elképzeléseikhez, amikor már rég kiderült, hogy a termék vagy szolgáltatás módosításra szorul."
Igen... a blogom jelentős része erről szól, csak sajnos mivel pl. az Egyesült Államok kormánya megfinanszíroz sok ilyen halva született ötletett, -miközben azt hiszed privát project- az örület nagyon sokáig eltarthat. Ja és a termék vagy szolgáltatásnak sohase kellett volna sok esetben létrejönnie.
"A befektetők pénzéből fenntartott startupok „mesterséges" állapotban működnek, ami azt jelenti, hogy addig kell tudni felépíteni a céget, amíg „ez a pénz kitart". "
Amúgy pl. az Amazon bár nem startup szintén így működik, vagy a Tesla, bár azt az állam tömi ki pénzzel.