Képzeld el, hogy van egyfajta netrekötött okosotthonod, robot szolgákkal, okosautód, meg úgy általában mindened "okos". Ó milyen klassz neked... aztán egyszercsak kapsz egy zsarolóvírust. A házad, robotod, autód "sztrájkol" amíg nem fizetsz. Ez igencsak elképzelhető, mert a biztonsági problémák nemhogy egyre kevesebb van, hanem több. És úgyis piacra lesz dobva a termék ha csak félkészen van kész, vagy hogy tudják biztonsági szempontból gyönge. És ez még a softos verzió, mert pl. a robotod rád is támadhat. Erről persze nem nagyon fognak beszélni a marketing anyagok, de hogy ez lehetséges máris demonstráltak.
"Ha nem fizetsz, nem dolgozom: robotokat fertőznek zsarolóvírussal"
"Ha nem figyelnek oda a robotok biztonságára, akkor hamarosan ezen a területen is komoly gondot jelenthetnek a zsarolóvírusok."
"A zsarolóvírusok, azaz a ransomware-ek eddig főleg a számítógépek és az okostelefonok tulajdonosainak okoztak fejfájást, azonban a jövőben akár a robotok is áldozatul eshetnek, és addig nem fognak dolgozni, amíg az üzemeltetőjük nem fizet váltságdíjat.
A ZDNet beszámolója szerint az IOActive Labs biztonsági cég kutatói bebizonyították, hogy mind ez nem csupán feltételezés: a Softbank NAO nevű humanoid robotját fertőzték meg ransomware-rel, és úgy gondolják, hogy a gyártó Pepper nevű robotjánál is működne ugyanez a fertőzés. A szakemberek szerint a támadás egy olyan számítógépről vagy egyéb eszközről érkezhet, amelyik ugyanazon wifi-hálózathoz kapcsolódik, mint a robot."
"A robot a fertőzés hatására leáll, és csak váltságdíj (valamilyen kriptopénz) megfizetése után kezd újra dolgozni. A robotot használó vállalkozás számára pénzügyi veszteséget okozhat a leállás, tehát kénytelen mérlegelni a váltságdíj megfizetését – állítja az IOActive technológiai vezetője. Bár a robotok nem tárolnak olyan óriási mennyiségű értékes információt, mint a számítógépek, azonban a vállalatok a legtöbbször nem rendelkeznek megfelelő biztonsági másolatokkal a rendszerek helyreállításához, így ha egy robotot megfertőznek, akkor szinte lehetetlen visszaállítani a rendszert."
És ezért se fog ez elterjedni.
"Ha nem kezdenek már most foglalkozni biztonságuk megerősítésével, annak komoly anyagi következményei lehetnek – figyelmeztet a technológiai vezető."
El kezdhetnek törődni a biztonság megerősítésével, de az kevés lesz. Amúgy sokkal valószínűbb, hogy ezt a felelősséget inkább lepasszolják.